Skip to content

Chery Arrizo 8 Türkiye Fiyatı, Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Chery Arrizo 8 Türkiye Fiyatı, Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Chery Arrizo 8 Çin otomotiv devi Chery’nin yeni gözdesi. Chery Türkiye operasyonlarını yeni nesil Arrizo 8 aracı ile devam ettirecek. Fiyat performans dengesinin yanı sıra dayanıklılık ve uzun mesafe sürüş performansı test edildi. Chery’nin yeni aracı Arrizo 8 yeni sahiplerinin karşısına çıkmaya hazır.

Çin otomotiv ihracat devi Chery’nin yeni nesil Arrizo 8 aracı Türkiye’ye ne zaman gelecek, fiyatı ne kadar olacak ve özellikleri neler? İçeriğimizde detaylı bir şekilde anlatacağız.

Chery Arrizo 8 

Chery’nin yeni nesil aracı Arrizo 8, 1214 kilometrelik uzun mesafe dayanıklılık testinden başarıyla geçti. Pekin’den Wuhu, Anhui kentine kadar başarıyla gidebilen Arrizo 8 için artık otomotiv pazarı hazır.

ARRIZO 8 test sürecinde Pekin’den yola çıktığında öncelikle şehir içi trafikte ilerledi. Bu sayede araçların düşük hızlarda nasıl performans gösterdiğini ve gelişmiş sürücü destek sistemlerini test etme fırsatı buldu. Ancak şehirler arası yollara çıkıldığında odak noktası değişti. 

Artık güç-aktarma sisteminin çalışma prensipleri ve uzun mesafede yakıt verimliliği ön plandaydı. Araç, üçüncü nesil DHT hibrit şanzımanla uyumlu olan 1.5T GDI beşinci nesil hibrit sistemine özel bir motora sahiptir. 

Elektrikli motor ile içten yanmalı motor arasındaki mükemmel uyum ve koordinasyon, sürüş ihtiyaçlarına bağlı olarak güç kaynağını otomatik olarak değiştirme yeteneğiyle daha fazla konfor, rahatlık ve verimli sürüş sunar.

Chery Arrizo 8 Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Chery Arrizo 8 Türkiye’ye Kasım-Aralık 2024 tarihleri arasında Chery Tiggo 9 Pro’ya birlikte gelecek. 2024 yılının sonunda Chery Arrizo 8 aracının Türkiye’de satışa sunulması ve otomotiv pazarında yerini alması öngörülmektedir.

Yakıt tüketimi, kısa mesafe sürüş ve uzun mesafe sürüş testlerini başarıyla tamamlayan Arrizo 8 için otomotiv pazarına giriş hazırlıkları yapılıyor. Öncelikle Avrupa ülkelerinde açık mavi ve koyu yeşil rengiyle tanıtılan Arrizo 8 için satışa sunulmasını engelleyecek bir durum görülmüyor.

Chery Arrizo 8 Dizel Mi Benzinli Mi?

Chery Arrizo 8 aracı 1.6 litrelik turbo benzinli ünite ve 2.0 turbo benzinli üniteye sahiptir. Chery Arrizo 8 lansmanına göre Türkiye ve Avrupa’da benzinli motorla satışa sunulacaktır.

Türkiye’de 2.0 turbo benzinli üniteye sahip motorun satışa sunulmayacağı tahmin edilmektedir. Bunun yerine Arrizo 8 Türkiye’ye 1.6 litrelik turbo benzinli ünite ile satışa sunulacaktır.

Chery Arrizo 8 Özellikleri Neler?

Chery Arrizo 8, modern teknoloji ve ileri tasarımın birleşimiyle dikkat çeken bir otomobildir. Bu araç, şehir içi ve şehirler arası kullanıma uygun geniş iç hacmi ve çevik sürüşüyle ön plana çıkar. Üstelik, gelişmiş sürücü destek sistemleriyle donatılmış olması, kullanıcılarına güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi sunar.

Elektrikli olarak düşünülen Chery Arrizo 8, turbo beslemeli benzinli bir üniteye sahiptir. Dolayısıyla özelliklerini dikkate alırken benzinli bir üniteye sahip olduğu bilinmelidir. 

Chery Arrizo 8 aracının öne çıkan teknik özellikleri:

Motor Özellikleri

Chery Arrizo 8 aracı, 7 ileri çift debriyajlı şanzımana sahip 1.6T GDI motor ünitesine sahiptir. GDI ifadesi dizel olarak görülmemeli ve bu aracın 1.6 litrelik turbo beslemeli benzinli üniteye sahip olduğu bilinmelidir.

Çift debriyajlı şanzımana sahip Arrizo 8 geleneksel otomatik şanzımana göre yakıt verimliliğini %5-%9 artırır. Kapsamlı mekanik verimliliği %96, daha yumuşak ve daha düşük enerji tüketimi sağlar ve 3 farklı (ECO+Normal+Sport) sürüş modu sunar.

İşte Chery Arrizo 8 aracının genel motor ve teknik özellikleri:

 • Motor Boyutu: 1.6 L (1.598 cc)
 • Silindir Sayısı: 4
 • Vana Sayısı: 16
 • Şanzıman Tipi: 7 İleri Çift Kavramalı Otomatik
 • Maksimum Güç: 197 hp 5,500 dev/dk
 • Maksimum Tork: 290 Nm 0 dev/dk
 • Hızlanma Oranı (0-100 km/saat): 7.7 saniye
 • Maksimum Hız: 190 km/saat

Chery Arrizzo 8 0-100 km/h 8.9 saniye de ulaşırken maksimum hızı ise 210 km/h’dir.

Yakıt Tüketimi

Arrizo 8 aracının yakıt tüketimi 7 ileri çift debriyajlı şanzımana sahip olmasından dolayı fabrika verisine göre 100 kilometre de 6.5 litre olarak verilmiştir. Kullanıcı verilerine göre şehir içi sakin kullanımda 7.0 ila 7.5 litre yakıt tüketmektedir. Sert ve asabi kullanımda ise 8.0 ila 8.5 litrelik bir yakıt tüketimine sahiptir.

Aracın günlük sürüş gereksinimlerini, şehir içi senaryoları da içeren, sollama ve şerit değiştirme gibi rutin görevleri kolaylıkla karşılar. Ayrıca, araç düşük yakıt tüketimini korur ve 6,5L/100km WLTC kapsamlı yakıt tüketim derecelendirmesi elde eder. Standart özellikler olarak EPS + EPB + Auto Hold yanı sıra 2 direksiyon modu ve 3 sürüş modu bulunması, sürüş deneyimini daha da artırır ve kullanıcılara gelişmiş kontrol ve çok yönlülük sağlar.

İç ve Dış Dizaynı

ARRIZO 8, sürüş konforunu en üst düzeye çıkararak tüketicilerin optimal oturma konforu yaşamasını sağlıyor. Sürücü koltuğu, kapı paneli tipinde altı yönlü elektrikli ayar sistemi ve birinci sınıf koltuk hafıza fonksiyonu ile donatılmışken, yolcu koltuğu kapı paneli tipinde dört yönlü elektrikli koltuk ayarlama özelliği sunuyor.

Özellikle, sürücü bölümündeki her iki koltuk da koltuk havalandırma ve koltuk ısıtma özelliklerine sahip, sürüş deneyimini önemli ölçüde artırıyor. Merkezi kol dayama kutusu, lüks araçlarda bulunan standartı takip eder ve karşı açılı bir tasarım benimser. Yat tarzı vites kolu ile birleştirildiğinde, genel araç sofistike ve iş odaklı bir estetik sergiler.

Chery’nin yeni aracı Arrizo 8’in iç ve dış dizaynına ait öne çıkan özellikler:

 • Dingil Mesafesi: 2,790 mm (109.8 in)
 • Uzunluk: 4,780 mm (188.2 in)
 • Genişlik: 1,843 mm (72.6 in)
 • Yükseklik: 1,469 mm (57.8 in)
 • Ağırlık: 1,428–1,471 kg (3,148.2–3,243.0 lb)
 • Airbag sayısı: 6
 • Gövde: 4 kapılı, 5 koltuklu sedan
 • Eğlence paketi: 12.3 inçlik dev ekran
 • Apple car play ve Huawei Hicar
 • Üç kollu direksiyon
 • Sony ses sistemi (+8 hoparlör)

Chery Arrizo 8 Türkiye Fiyatı

Chery Arrizo 8, şık tasarımı ve lüks iç mekânıyla dikkat çeken bir otomobil. Yüksek kaliteli malzemeler ve detaylarla donatılmış olan iç mekânı, konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor. Çift 12.3 inçlik enstrüman paneli ve geniş bir açılır tavan gibi özelliklerle donatılmış olan Arrizo 8, teknolojiyi ve konforu bir arada sunuyor. 

Chery’nin yeni amiral gemisi Arrizo 8 Türkiye fiyatı:

 • Tiggo Arrizo 8 Luxury satış fiyatı: 1.775.000 TL
 • Tiggo Arrizo 8 Excellent satış fiyatı:  1.993.000 TL
 • Tiggo Arrizo 8 Avantgarde satış fiyatı: 2.153.000 TL

Çin otomotiv devi Chery’nin Arrizo 8 aracında henüz fiyatı belirlenmemiştir. Yukarıdaki fiyat listesi, Avrupa’da satışa sunulan Arrizo 8’in ve alt modellerinin fiyatlarına göre tahmini olarak verilmiştir.

Chery Kıyı Motorlu Araçlar sayesinde Chery Arrizo 8 aracına Türkiye’ye geldiğinde en uygun fiyatlarla sahip olmak için kampanyaları takip etmeniz ve iletişimde kalmanızı tavsiye ediyoruz.

Ara
Son Yazılar
YENİ ARAÇ AL